Jdi na obsah Jdi na menu
 


vse o krecku dzungarskem

9. 2. 2010

 

Džungarští křečti jsou 7 až 9cm dlouzí a dají se rozeznat podle pruhu tmavé srsti, který se táhne od hlavy k ocasu.

Jsou to společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinkách. Je tedy možné chovat jich v jedné kleci víc.

Pokud chcete chovat džungarské křečky, můžete se řídit radami pro chov zlatých křečků kromě jedné nebo dvou věcí. Zaprvé, je možné chovat více džungarských ve stejné kleci pohromadě, aniž by se poprali. I tak na ně ale dávejte dobrý pozor. Když jsou samičky těhotné, mohou někdy napadnout samečky a musejí se chovat v samostatné kleci. Zadruhé, protože jsou asi poloviční velikosti než zlatí křečci, ujisti se, že mříže klece jsou dost husté, jinak křečci utečou. A konečně, džungarskými křečky se musíte zabývat každý den, aby zůstali ochočení. Tím se liší od zlatých křečků, kteří, když si na vás zvyknou, zůstanou ochočení.

Pokud jste doma ještě nechovali žádné zvířátko, pak křeček je jedno z nejlepších. Jsou milí a přátelští a při dobrém zacházení ztratí veškeré obavy z člověka, jsou velmi krotcí.

Než si svého kamaráda přinesete domů, musíte mu zařídit bydlení. Co tedy budete potřebovat, aby se váš nový kamarád u vás cítil dobře?

Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí velké množství klecí. Průměrná klec by měla mít rozměry 48x24x24 cm. Ale čím větší, tím lepší. Ideální velikost je 75x40x40 cm. Křečci jsou od přírody velmi aktivní a zvídavá zvířátka, proto byste měli do klece umístit různé prolézačky, aby pro ně bylo bydlení zajímavější. Křečík bude v kleci běhat šplhat, zahrabávat se... Klec umístěte na takové místo, aby váš kamarád byl chráněný proti průvanu, nejlépe do rohu.

Většina klecí už obsahuje i cvičební kolo. Když ne, můžete ho dokoupit zvlášť. Váš křeček bude také potřebovat bedničku (domeček), ve které by se uhnízdil. Měla by mít víko, abyste se mohli snadno podívat, jestli váš křeček neschovává plesnivou potravu.

Dále nezapomeňte na hobliny do klece a napájecí láhev na vodu. Ta je lepší než miska, protože v ní voda zůstává stále čistá. Dřevo na hryzání nikdy nesmí být ze štědřence nebo stálezelených stromů (tis) - jsou jedovaté nebo takové dřevo, které se štípe a křeček by si mohl zarazit třísku! Nikdy nedávejte do klece nic, co je vyrobeno z tenké umělé hmoty - když křeček kousky polkne, nedokáže je strávit.

V neposlední řadě nesmíte zapomenout na potravu. V chovatelských potřebách koupíte směs přímo pro křečky. Obsahuje semínka, zrní, oříšky, sušené ovoce atd. Křeček by měl dostávat kořenovou i listovouzeleninu, vždy syrovou. Dále mu můžete dávat malé množství zelí, růžičkové kapusty nebo hlávkového salátu.

Křečkovi můžete dopřát i ovoce (kousky jablka, hrušky, hroznového vína), ale v malém množství.

Křečka krmte jednou denně, pozdě odpoledne nebo večer. Nezapomeňte mu dát denněčerstvou vodu!

Až budete mít doma vše připravené, je správný čas vyrazit na nákup. Obchod s chovatelskými potřebami nabízí velký počet křečků, proto by jste si měli dát na čas, než si vyberete toho, který se vám nejvíc líbí. Nejlépe je vybrat si křečka starého čtyři až sedm týdnů, protože se snadněji ochočí. Na pohlaví nezáleží, samci i samičky jsou stejně milí a stejně snadno se ochočují

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář